Relacja z wyjazdu studyjnego do LGD Nasze Bieszczady
Tytuł operacji: „Wizyta studyjna szansą międzyregionalnej współpracy i rozwoju obszarów wiejskich.”
Cel operacji
Celem operacji jest organizacja 3 -dniowej wizyty studyjnej do LGD Nasze Bieszczady w terminie do 31.10.2023r. dla 18 osób z obszaru LGD Natura i Kultura reprezentujących sektor społeczny, gospodarczy i publiczny. Podczas wizyty odbędzie się co najmniej 6 wizyt u beneficjentów środków unijnych oraz konferencja z udziałem przedstawicieli LGD Nasze Bieszczady w celu wymiany doświadczeń, wzmocnienia i wykorzystania potencjału liderów i lokalnej społeczności oraz nawiązania międzyregionalnej współpracy przez Lokalne Grupy Działania i organizacje działające na ich obszarach. Każda wymiana doświadczeń inspiruje do wdrażania nowych pomysłów, a najlepszą wymianą doświadczeń w celu zwiększenia aktywności lokalnej społeczności i nawiązania współpracy są wizyty studyjne. We wrześniu 2022r. przedstawiciele LGD Nasze Bieszczady odwiedzili obszar LGD Natura i Kultura i kilku naszych beneficjentów. Wybierając miejsce organizacji wizyty studyjnej kierowaliśmy przede wszystkim doświadczeniem organizacji we wdrażaniu projektów grantowych oraz realizacji projektów ze środków unijnych i krajowych.
Relacja
Pierwszego dnia rozpoczęliśmy wizyty studyjne u beneficjentów środków UE, począwszy od Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu, który uzyskał dofinansowanie z LGD Nasze Bieszczady. W ramach działania rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury oraz grantu zmodernizowano salę widowiskową, zakupiono telebim oraz zmodernizowano skwer przed budynkiem. Kolejnym punktem programu była wizyta u przedsiębiorcy, który otrzymał dofinansowanie na rozwój działalności gospodarczej dla Stacji diagnostycznej w miejscowości Czaszyn. Następnie odwiedziliśmy przedsiębiorcę, który rozpoczął swoją działalność dzięki pozyskanym środkom i otworzył restaurację w Lesku. Kolejnym punktem była wizyta w Biurze LGD Nasze Bieszczady i wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem biura, obsługą naborów, współpracą z organizacjami pozarządowymi i animowaniem lokalnej społeczności. Na zakończenie pierwszego dnia odbyliśmy wizytę w miejscu cennym kulturowo, turystycznie i historycznie, czyli w Świątyni Ormiańskiej w Lesku.
Drugiego dnia uczestnicy rozpoczęli wizyty studyjne od przejazdu do gminy Cisna, gdzie został przedstawiony projekt stworzony przez Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która pozyskała środki z LGD Nasze Bieszczady w ramach rozwoju działalności gospodarczej. Następnie uczestnicy przemieścili się do miejscowości Mchawa do altany widowiskowej, która powstała ze środków UE pochodzących z LGD Nasze Bieszczady.
Drugiego dnia po odbytych wizytacjach miała miejsce konferencja z udziałem LGD Nasze Bieszczady, podczas której przedstawiciele obu LGD przedstawili prezentację o swoim doświadczeniu, dotowanych projektach realizowanych przez beneficjentów a także inicjatywach i projektach grantowych oraz projektach współpracy realizowanych przez LGD. Na zakończenie konferencji pomiędzy przedstawicielami LGD Nasze Bieszczady i LGD Natura i Kultura została podpisana umowa o współpracy.
Ostatniego dnia wyjazdu odwiedziliśmy Koło Gospodyń Wiejskich w Zachoczewiu. Stowarzyszenie aplikowało o środki na wyposażenie zaplecza kuchennego oraz budowę altany rekreacyjnej. Budynek, w którym znajduje się KGW powstał w ramach poprzedniej perspektywy finansowej PROW 2007-2013. Kolejnym punktem programu była wizyta w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich w Baligrodzie, która to została wyposażona z środków LSR.
Następnie uczestniczy wyruszyli na spacer po Baligrodzie, odwiedzając miejsca cenne historycznie, kulturowo i turystycznie, m.in.: Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie, pomnik czołgu T-39 oraz Izbę pamięci.
Wyjazd był znakomitą okazją do zaczerpnięcia dobrych przykładów i praktyk stosowanych na obszarze LGD Nasze Bieszczady, a także do nawiązania współpracy z organizacją, która realizuje projekty finansowane z różnych środków. Liczne spotkania i wizyty studyjne były źródłem inspiracji, nowych pomysłów i rozwiązań nie znanych dotąd na obszarach LGD.