Po szkoleniu
Osoby zaangażowane na rzecz lokalnych społeczności, liderzy, którzy mają pomysł na rozwój konkretnej inicjatywy w swoim miejscu zamieszkania lub pracy uczestniczyli w sobotę w szkoleniu organizowanym przez LGD Natura i Kultura.
„Myślenie projektowe, zasady tworzenia małych projektów, wnioskowania o przyznanie pomocy oraz specyfika procesu oceny przez organ decyzyjny LGD” – to temat szkolenia, na które od trzech tygodni zapraszało stowarzyszenie LGD Natura i Kultura, a które odbyło się w sobotę 23 marca.
Termin zgłoszeń na szkolenie mijał w środę 20 marca, ale limit miejsc wyczerpał się już na kilka dni przed tą datą. – W zasadzie tydzień przed wiedzieliśmy, że zainteresowanie będzie duże – mówi Sylwia Jasieczek, kierownik biura LGD NiK. I tak było. Punktualnie, kwadrans po godz. 10 rozpoczęło się szkolenie. Poprowadził je ekspert w dziedzinie wdrażania LEADERA Leszek Leśniak. Na sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Wiązownie zajęto wszystkie miejsca. Zanim trener rozpoczął szkolenie, krótko zebranych przywitał Janusz Budny, prezes LGD Natura i Kultura. – Mam nadzieję, że skorzystają Państwo z tego szkolenia i okaże się przydatne w procesie aplikowania o środki na Państwa pomysły – mówił.
Prowadzący – Leszek Leśniak z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o. w Krakowie – przedstawił ideę i istotę operacji małych projektów, a także podstawy prawne przyznawania pomocy. Jako sens małych projektów wskazał wsparcie niewielkich, lokalnych inicjatyw, aktywizację mieszkańców.
Trener przypomniał również cele Lokalnej Strategii Rozwoju, w którą musi się wpisywać wniosek na małe projekty. Warto jednocześnie przypomnieć, że zgodność projektu z LSR to podstawowa kwestia przy ocenie i weryfikacji wniosku przez Radę LGD. Jest to ocena zero-jedynkowa. Albo wniosek jest zgodny z LSR i jest dalej oceniany przez Radę (może uzyskać max. 75 punktów), albo odpada. Jeżeli jest poddawany ocenie Rady, wówczas, aby „wejść” na listę rankingową powinien mieć min. 35 proc. maksymalnej liczby punktów.
Leszek Leśniak zaprezentował również Lokalne Kryteria Wyboru, czyli infomację o tym za co i ile wnioskodawca otrzymuje punktów. Przypominamy, że znajdują się one na 81 str. LSR – lewy panel na stronie www.naturaikultura.pl.
Szkolenie miało wymiar nie tylko teoretyczny, ale również praktyczny. Prowadzący zaprezentował matrycę logiczną projektu dla operacji typu małe projekty, dzięki której przeprowadził warsztat i dyskusję z uczestnikami.
Nabór wniosków na małe projekty, a także na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorczości, różnicowanie w kierunku działalności pozarolniczej oraz odnowę i rozwój wsi można składać w biurze LGD Natura i Kultura, ul. Lubelska 59, Wiązowna podczas najbliższego naboru. Potrwa on od 2 do 16 kwietnia br.
pol