Na terenach LGB „Natura i Kultura” znajdują się (w całości lub częściowo) liczne szlaki turystyczne dostępne dla turystów pieszych i rowerowych. Szlaki można pokonywać w całości, jak również dzieląc je na odcinki. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych z nich.
– Ponadregionalny Szlak Borów Nadwiślańskich (Glinianka – Garwolin) oznakowany na niebiesko o długości ca 80 km . Spotykam tu liczne obiekty i zabytki architektury i tak np. osiemnastowieczny drewniany kościół w Gliniance, dawny młyn zamieniony na tartak w Woli Karczewskiej, młyn w Adamówce, Ośrodek Naukowy PAN w Mądralinie, kilka zabytków architektury świdermajerowskiej (jak np. willa Górewicza) w Otwocku, zabytkowy budynek dworca kolejowego w Celestynowie czy neogotycką świątynię w Osiecku. Na szlaku tym spotkamy także rezerwaty przyrody i obszary Natura 2000 jak: kilka „Rezerwatów Świder” , obszar Natura 2000 „Dolina Środkowego Świdra”, Baza i jezioro „Torfy”, Natura 2000 „Bagno Całowanie”, „Bagna Celestynowskie”, i „Brzozowe Bagno” z Rezerwatem „Czarci Dół”.
Fragment 5 odcinka Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej (Ostrówek – Otwock Wielki – Otwock –
Wiązowna – Zagórze), oznakowany na czerwono, o długości ok.50 km . Przebiega niewątpliwie
najpiękniejszymi odcinkami przecinając obszary Natura 2000, rezerwaty „ Torfy”, i ”Świder”.
Prowadzi wśród pięknych sosnowych otwockich i celestynowskich lasów i terenami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na szlaku spotkamy między innymi: „Mazowieckiego Bartka” w Emowie – jednego z najstarszych dębów na Mazowszu (ca 400 lat ) oraz tajemnicze bagno „Biały Ług”.
Zielony szlak Pejzażowy (Kołbiel – Otwock). Już sama nazwa wskazuje, że jest to niezmiernie urozmaicony szlak, prowadzący przez lasy, łąki, torfowiska, urokliwe wioski, miasto Celestynów, rezerwat Bagna Bocianowskie) i kończy się w Kołbieli – kolebce kultury ludowej regionu z charakterystycznym strojem, wycinankami, przyśpiewkami i zachowanym ludowym obrzędzie „Wesela Kołbielskiego”.
Niebieski szlak „Na przedpolach stolicy” , na terenie LGD „Natura i Kultura”, odcinek od Konika Starego do Aleksandrowa. W Wiązownie do zwiedzenia klasycystyczny kościół z 1797 r., cmentarz, pozostałości młyńskiej zapory wodnej na Mieni, kilka starych, drewnianych, ponad stuletnich budynków. Dalej szlak prowadzi wydmami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, z licznymi schronami bojowymi linii „Przedmoście Warszawy” z czasów I i II Wojny Światowej.
Inne szlaki na terenie LGD Natura i Kultura.
Zielony szlak Czartów Mazowieckich (Zabieżki – Ponurzyca – Karpiska). W zimie dostępny dla narciarzy. Prowadzi między innymi przez tereny objęte ochroną jak: rezerwat Szerokie Bagno, torfowiska będące ostoją żurawi i łosi, uroczysko Bratosówiec, Czarci Dół, urokliwą wieś Ponurzyca. Występujące tu lasy są rajem dla zbieraczy grzybów i jagód.
Żółty szlak Wiejski PKP Stara Wieś – Osieck.) o długości ok. 21 km prowadzi terenem pofałdowanym wśród uroczych łąk i pól oraz wiosek z zabytkami starego budownictwa wiejskiego oraz wieloma starymi krzyżami i kapliczkami przy drogach.
Tematyczny Szlak kultury żydowskiej ( na terenie LGD „Natura i Kultura” : Karczew- Otwock Wielki – Kępa Gliniecka , do mostu na Wiśle). Do zwiedzenia między innymi: W Otwocku – Muzeum Ziemi Otwockiej i
pomnik upamiętniający krwawą likwidację otwockiego getta przy ul. Reymonta. W Karczewie –
mieście o kilkusetletniej historii: XVIII wieczny barokowy kościół p.w. Św. Wita, Muzeum Stara Plebania, kapliczkę św. Leonarda, dwa kirkuty ( w mieście przy ul. Otwockiej oraz w Anielinie). W Otwocku Wielkim: barokowy pałac Bielińskich (1693-1703) oraz przypałacowy park krajobrazowy.