Rowerowy Szlak Borów Nadwiślańskich (czerwony kolor oznakowania) jest szlakiem ponadregionalnym, długodystansowym (67 km) prowadzącym z Warszawy Radości do Pilawy. Na terenie LGD „Natura i Kultura” (ok. 60 km) rozpoczyna swój bieg od Karczewa Anielina w kierunku południowo – wschodnim. Przy Bazie Torfy skręca na wschód, mija Dąbrowiecką Górę ( Skansen Forteczny) i przez celestynowskie lasy prowadzi do Celestynowa. W Celestynowie skręca na południe, mija wieś Regut i dociera do Królewskiego Traktu (Osiecki Trakt). Następnie omija wieś Ponurzyca i przez Zimne Bagno/Czarci Dół (śladem żółtego szlaku turystycznego) dociera do Osiecka. Z Osiecka kieruje się na północ i przy krzyżu leśników skręca w prawo, by za wsią Konciki opuścić teren LGD „Natura i Kultura”. Na trasie występują róże formy krajobrazu ( rezerwat Torfy, rezerwat Grady Celestynowskie, Bagna Celestynowskie (Natura 2000 ) oraz obiekty architektoniczne jak: schrony w Skansenie Fortecznym, zabytkowy budynek dworca kolejowego Celestynowie czy neogotycki kościół i XIX wieczna kapliczka św. Antoniego w Osiecku.
Ścieżka rowerowa, przyrodniczo – historyczna: „Przez lasy celestynowsko – otwockie” z 11 punktami dydaktycznymi ( żółty kolor oznakowania) długości ok. 10km. Ma swój początek na stacji kolejowej w Celestynowie, prowadzi obrzeżem Rezerwatu Grady Celestynowskie, lasy celestynowsko otwockie. Ścieżka częściowo pokrywa się z rowerowym szlakiem Borów Nadwiślańskich (schrony Dąbrowiecka Góra) i kończy się przy Bazie Edukacji Ekologicznej Torfy. Ścieżka wiedzie wokół malowniczo położonej miejscowości Celestynów, otoczonej przez kompleks lasów z 3 rezerwatami przyrody, tj. Grądy Celestynowskie, Bocianowskie Bagno i Żurawinowe Bagno. Ścieżka wiedzie przez wieś Skorupy, kultywującą folklor kołbielski. Początek i koniec ścieżki znajduje się przy stacji PKP w Celestynowie.
Ścieżka rowerowo – dydaktyczna Celestynowskie rezerwaty z 11 punktami dydaktycznymi ( czarny kolor oznakowania) długości ok. 15 km ma swój początek i koniec na stacji kolejowej Celestynów. Oprócz miasta Celestynów prowadzi prawie w całości kompleksami leśnymi oraz przez 3 rezerwaty przyrody: Żurawinowe Bagno, Bocianowskie Bagno, Grądy Celestynowskie oraz Goździkowe Bagno. Na trasie znajduje się 11 punktów dydaktycznych: I. Pomnik Bohaterów „Akcji Celestynów” II. Historia i przyroda Gminy Celestynów III. Nadleśnictwo Celestynów IV. Pomnik Bohaterów Akcji z 11 na 12 grudnia 1943 roku V. Rezerwat przyrody „Grądy Celestynowskie” VI. Rezerwat przyrody „Bocianowskie Bagno” VII. Gajówka Goździk VIII. Wieś Skorupy IX. Wydma „Biała Góra” X. Rezerwat przyrody „Żurawinowe Bagno” XI. Celestynów