Spotkanie autorskie
Dnia 25 października w Duchnowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie Pana dr. Łukasza Maurycego Stanaszka i promocja publikacji wydanej przez Stowarzyszenie „LGD Natura i Kultura” „Między Polesiem a Urzeczem. Kultura ludowa na obszarze działania LGD Natura i Kultura”. Spotkanie rozpoczęła Prezes Zarządu „LGD Natura i Kultura” Iwona Bieńkowska, która przywitała przybyłych Gości i zapowiedziała występ Kapeli Wyczółki. Kapela Wyczółki odtwarza dawna muzykę wiejską m.in. Urzecza oraz wsi wchłoniętych przez Warszawę, korzystając z zapisów Oskara Kolberga. Założycielem Kapeli Wyczółki jest Pan Piotr Dorosz, który jest etnomuzykologiem i pracownikiem Radiowego Centrum Kultury Ludowej (Polskiego Radia). Tego wieczoru był również prowadzącym rozmowę z autorem publikacji. Pan dr Łukasz Maurycy Stanaszek jest antropologiem i archeologiem, kierownikiem Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, badaczem i odkrywcą Urzecza (gwar. Łurzyce), podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego.
Po ciekawej rozmowie i wykładzie na temat kultury Urzecza oraz Mazowieckiego Polesia, opowieści o strojach charakterystycznych dla obu kultur, Zastępca Wójta Gminy Wiązowna Pani Anna Sikora oraz Prezes Zarządu Iwona Bieńkowska podziękowały Panu dr. Łukaszowi Stanaszkowi za współpracę i opracowanie wspaniałej publikacji obszaru LGD Natura i Kultura. Następnie na scenie Duchnowskiego Domu Kultury wystąpił Zespół Folklorystyczny Piskorze. Zespół ten działa od 6 lat przy Stowarzyszeniu Ochotnicza Straż Pożarna w Łukówcu, gm. Karczew, o historii jego powstania opowiedziała Pani Jolanta Żek- Wiceprezes OSP Łukówiec.
„…obecnie w zespole jest 40 osób dorosłych oraz 20 dzieci i młodzieży, nie tylko z gminy Karczew, ale również gm. Sobienie Jeziory, Góry Kalwarii i Otwocka. Zespół prezentuje tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy nie tylko z regionu Urzecza i kołbielszczyzny, ale z całej Polski. Zespół występuje w strojach wilanowskich, odpowiadających regionowi etnograficznemu „Nadwiślańskie Urzecze”, na którym znajduje się wieś Łukówiec. Inspiracją do założenia Zespołu była działalność Pana dr. Łukasza Stanaszka, który ukierunkował i zaszczepił miłość do kultywowania i promowania tego właśnie regionu.”
Przepiękny koncert Zespołu został nagrodzony gromkimi brawami. Po wspaniałym wieczorze z kulturą na wszystkich uczestników czekała kulinarna niespodzianka prosto z Urzecza. Każdy uczestnik otrzymał także publikację „Między Polesiem a Urzeczem” z dedykacją od Autora.
Zarząd „LGD Natura i Kultura” serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji. Serdeczne podziękowania składamy Panu dr. Łukaszowi Maurycemu Stanaszkowi oraz wszystkim tym, którzy przekazali fotografie wykorzystane w publikacji. Dziękujemy pracownikom Biura „LGD Natura i Kultura” Sylwii Jasieczek i Milenie Kaczmarczyk oraz wszystkim, bez których ten wieczór nie byłby wyjątkowy: Urząd Gminy Wiązowna, Zespół Folklorystyczny Piskorze, Kapela Wyczółki, Michał Glock- Pawilon Kultury w Wiązownie, Catering Max Iwona Drozd, Piotr Tabencki Fotografia, Paweł Całka Urząd Gminy Kołbiel, Piotr Michalczyk.