Kościół parafialny  św. Wita w Karczewie.
Kościół wybudowany w latach 1732 – 1737 w stylu barokowym, ufundowany przez marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego.

Kościół  p.w. św. Wojciecha w Wiązownie.
Klasycystyczny kościół w Wiązownie został wybudowany w latach 1794 – 1797 za czasów ks. proboszcza Kazimierza Józefa Czerwińskiego dzięki wydatnej pomocy finansowej księżnej Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej.  Projektantem kościoła był najprawdopodobniej Szymon Bogumił Zug.

Kościół św. Wawrzyńca w Gliniance.
Kościół  z 1763 r. , drewniany o konstrukcji zrębowej z zewnętrznym oszalowaniem (ostatnio wymienionym)  orientalny jednonawowy. Wnętrze kościoła z XIX wieku, barokowe.

Kościół p w. św. Jana Chrzciciela w Warszawicach.
Kościół  z 1736 r. fundacji Franciszka Bielińskiego, restaurowany w 1844 r. , drewniany o konstrukcji zrębowej . Wnętrze kościoła barokowe.

Kościół parafialny p.w. św. Trójcy w Kołbieli.
Neogotycki kościół w  Kołbieli wybudowany w latach 1897 – 1901  według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Wnętrze świątyni barokowe.

Kościół parafialny p.w. Andrzeja I Bartłomieja w Osiecku.
Neogotycki, trójnawowy kościół w Osiecku został wybudowany w latach 1902 – 1908 według projektu Stefana Szyllera. We wnętrzu kościoła znajdują się wyposażenia XIII i XIX wieczne zachowane z poprzednich osieckich  kościołów.

Kościółek p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej  w Radachówce.
Kościółek drewniany, o konstrukcji zrębowej, oszalowany i kryty gontem. Pochodzi z 1936 r.

Pałac Jezierskich w Sobieniach Szlacheckich.
Odbudowany i odrestaurowany (wzniesiony w połowie XIX wieku)   Pałac Jezierskich  w Sobieniach Szlacheckich.
Aktualnie w jego odrestaurowanych pięknych wnętrzach znajdują się między innymi:  hotel, sale konferencyjne, restauracja, kawiarnia, palarnia cygar i biblioteka.

Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim.
Późnobarokowy Zespół Płacowo-Parkowy rodu Bilińskich, wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku,  w którym obecnie mieści się Muzeum Wnętrz.

Dwór Radzin w Celestynowie.
Dwór zbudował w latach 1872 – 1975 Celestyn Polakiewicz. Pieczołowicie odrestaurowany pełni obecnie funkcję hotelowo – restauracyjną.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Celestynowie.

„Wyraj” - dworek Rodziewiczówny w Zagórzu.

Dworek w Dobrzyńcu.
Niedostępny do zwiedzania.